-
ZÁPALY MOČOVÝCH CIEST U ŽIEN
vznik, prevencia, opatrenia a liečbavznik, prevencia, opatrenia a liečba.
Opakujúce sa zápal močových ciest patria medzi veľmi často riešený klinický problém v lekárskej praxi, hlavne u žien. Tieto infekcie zahŕňajú radu jednotiek; od asymptomatickej bakteriúrie, cez uretritídu, cystitídu, až po pyelonefritídu. Najväčším problémom nebýva jedna epizóda infekcie, ale ataky opakované, z ktorých sa väčšina odohráva v prvých troch mesiacoch od prvej infekcie.
Väčšina recidivujúcich uroinfekcií je spôsobená odlišným bakteriálnym kmeňom (reinfekcie) a len malé percento infekcií vzniká hneď po ukončení liečby a je spôsobené rovnakým bakteriálnym kmeňom (relaps). Ženy sú vzhľadom k anatomickým a hormonálnym predpokladom postihnuté mnohokrát častejšie ako muži. Približne tretina žien vo veku do 24 rokov je liečená antibiotikami pre epizódu močovej infekcie a viac ako polovica žien prekoná minimálne jednu epizódu v priebehu svojho života. Prevažná väčšina týchto infekcií je našťastie nekomplikovaná.
Príčina vzniku močovej infekcie (etiologické agens) väčšinou pochádza z črevnej mikroflóry, ktoré často kolonizuje periuretrálnu oblasť. Najčastejšiou baktériou spôsobujúcou infekcie močových ciest je Escherichia coli. Ďalšími sú Enterococcus faecalis, Klebsiella pneumoniae a Kl. oxytoca a pri komplikovaných infekciiách Proteus mirabilis.
Z dôvodu nadužívania antibiotík sa v poslednej dobe čím ďalej tým častejšie objavujú multirezistentné kmene baktérií. Toto zistenie tiež v neposlednom rade vedie k snahe, k dlhodobo známym a efektívnym profylaktickým schémam obsahujúcich malé dávky antibiotík (na noc, po pohlavnom styku, prvý týždeň v mesiaci a podobne), nájsť ďalšie možné alternatívne spôsoby prevencie infekcie močových ciest.
V prevencii recidivujúcich infekcií močového traktu sú v posledných rokoch využívané poznatky o rade prírodných liečiv. Patrí k nim brusnicové extrakty. Brusnice obsahujú okrem vitamínov A, E, C, železa, draslíka a antioxidantov dôležité proantocyanidy, ktoré majú antiadhezívne vlastnosti a zabraňujú priľnutiu ako na antibiotiká citlivých, tak aj rezistentných uropatogénom E. coli. Týmto znižujú frekvenciu symptomatických infekcií a znižujú spotrebu antibiotík.
Pri vzniku infekcie hrá ďalej významnú úlohu schopnosť adherencie baktérie k uroepitelu močových ciest. E. coli majú tzv. Fimbriata, ktoré im túto adherenciu umožňujú. Na vrchole fimbriata je glykoproteín, ktorý sa viaže s ďalšiou prírodnou molekulou a tou je D-manóza. Ak podáme v nadbytku D-manózu, ktorá sa dostane do moču, dochádza k vyviazaniu fimbriata baktérií E. coli, mikróby tak strácajú schopnosť adherencie a sú vylúčené močom.
Preukázateľne účinné zlepšovanie mikrobiálnej mikroflóry pomocou probiotík je popísané nižšie. Najdôležitejšiu úlohu však v prevencii týchto infekcií naďalej zohráva imunoterapia zastúpená nepriamo predovšetkým bakteriálnymi lyzáty alebo priamo podaním kolostra. Účinnosť bakteriálnych lyzátov v stimuláciu nešpecifickej aj špecifickej imunity bola overená v rade klinických štúdií a pozorovaní.
Vzhľadom k anatomickej blízkosti sa v prevencii uroinfekcií presadzujú aj probiotické preparáty ovplyvňujúce mikroflóru črevných a gynekologických ciest. Probiotiká obsahujú rôzne druhy Lactobacilov (acidophilus, casei, rhamnosus). Tieto potom ovplyvnením pH a prerastaním môžu pomôcť v potlačení patologických mikróbov. Bývajú dostupné vo forme kapsúl, tablet a vaginálnych čapíkov. Je popísaný aj efekt probiotík na posilnenie imunity v klinickej praxi.
Imunoterapia s aplikáciou biologicky aktívnych častí membrány baktérií, ktoré majú antigénny charakter, zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Zvyšuje preukázateľne špecifické sérové imunoglobulíny IgA a IgG a celkovú hladinu IgA. Ďalej je známa schopnosť týchto preparátov zlepšovať fagocytárnu schopnosť monocytov a polymorfonukleárov. Účinnosť lyzátov E. coli bola preukázaná v celej rade klinických štúdií. Prípravky obsahujúce lyzáty E. coli znižujú počet symptómov, ako sú dyzurie a polakizúria, ďalej významne redukujú počet recidív infekcie močových ciest a znižujú spotrebu antibiotík s minimálnymi vedľajšími účinkami. Použitie imunopreparátov môže byť preto bezpečnou a efektívnou alternatívou v prevencii recidivujúcich infekcií močového traktu.
Zníženie recidivujúcich infekcií močových ciest spočíva v prvom rade v prevencii – vyvarovanie sa prechladnutiu, pitný režim (2-2,5 litrov nesýtených nápojov), postkoitálnom vymočení, nepoužívanie spermicídnych krémov, lubrikačných gélov, vyvarovanie sa kúpele v stojatých vodách a podobne. Ďalej po podaní cielených antimikrobiálnych preparátov v dobe aktívnej infekcie podľa epidemiologickej situácie v dostatočnej dávke a po nevyhnutne nutnú dobu je možné po dobu niekoľkých týždňov až mesiacov pokračovať v profylaxii minimálnymi dávkami antibiotík či chemoterapeutík.
Už pri zahájení antibiotickej liečby je možné začať podávanie prírodných výživových doplnkov, ako sú brusnica, D-manóza a zlepšovať prirodzenú mikrobiálnu flóru probiotikmi. Veľmi dôležitou možnosťou je používanie imunobioterapie za pomoci preparátu bohatej na bakteriálne lyzáty.
Unikátna kombinácia látok v tabletách Lysatine® – Komplexná starostlivosť o vaše intímne zdravie.